Лекція 6

Апаратурний контроль пристроїв

ЕОМ. Профілактичне тех. обслуговування апаратури ПК

 

Використання плати POST

Більшість інтегральних схем програм BIOS володіють не дуже широким набором вбудованих діагностичних засобів. У цьому зв'язку ряд компаній випускають плати POST та діагностичні програми, що допомагають у виявленні несправностей апаратного забезпечення ЕОМ.

 

Плата POST - це діагностичний пристрій, що включається в розширювальне гніздо системи й перевіряє роботу системи під час її завантаження. Ці плати можуть бути простими моніторами переривань і каналів прямого доступу до пам'яті або навіть складними повнофункціональними пакетами діагностики ПЗУ BIOS, які реалізують великий обсяг системних тестів.

Плата POST встановлюється в роз'єм розширення. У момент виконання процедури POST на її вбудованому індикаторі швидко міняються двозначні шістнадцятиричні числа. Якщо комп'ютер зненацька припинить тестування або "зависне", у цьому індикаторі буде відображений код того тесту, під час виконання якого відбувся збій. Це дозволяє істотно звузити коло пошуку несправного елемента.

Багато старих адаптерів POST підключалися в 8-бітовий роз'єм, що є частиною стандарту ISA/EISA. Багато систем (навіть зі слотами PCI) усе ще підтримують інтерфейс ISA. Проте більшість системних плат більше не оснащуються застарілими роз'ємами ISA, тому тестові плати POST ISA стають даремними. Тому сьогодні скрізь випускаються адаптери PCI. Наприклад, компанія Micro 2000 випускає адаптер Post-Probe, оснащений як роз'ємом ISA, так і PCI. У свою чергу, компанія PCWiz випускає аналогічну плату PCISA FlipPOST (мал. 24.1).

Звичайно плати POST використовуються, коли система виглядає повністю несправною або ж не в змозі виконувати зчитування із гнучкого або жорсткого диска. Запрограмовані на платі тести програмно-апаратного забезпечення замінюють звичайні функції BIOS і піддають систему певному тестуванню. Цінність плати полягає в тому, що тести можуть проводитися без звертання до програм діагностики на твердому або гнучкому диску.

Тести POST, вбудовані в більшість чипів BIOS, будуть повідомляти про два типи помилок: катастрофічні і некатастрофічні.

Якщо програма POST виявляє катастрофічну помилку, вона зупиняє систему. Відображуваний на індикаторі код відповідає несправній функції. Однак, якщо плата POST виявляє некатастрофічну помилку, вона відзначає її й продовжує виконання підпрограми ініціалізації з метою активізації максимального числа додаткових системних ресурсів. При наявності цих типів помилок варто уважно стежити за індикатором плати POST, оскільки відображуваний на ньому код буде потрібно зіставити з повідомленням про помилку або звуковий код, що генерирується підпрограмами BIOS.

Прості плати POST мають набір світлодіодів, які при виявленні проблем відображають закодовані сигнали про помилки. Інші плати генерують звукові коди й мають семисегментные світлодіодні дисплеї, на яких відображаються коди помилок.

Контроль електропостачання

Захист ланцюга електроживлення – є важливою складовою для підтримки функціональності ЕОМ та збереження даних ЕОМ.

 

Типові відхилення напруги електроживлення можна розділити на дві категорії:

    1. 1) Перевищення напруги електроживлення – ситуація перевищення номінального значення напруги.
    2. Ситуації перевищення номінальної напруги можна розділити на
    3. a) викиди (тривалість яких виміряється в наносекундах)
    4. b) перепади (тривалість яких виміряється в мілісекундах).
    5.  

    6. 2) Спади — це ситуації зниження напруги нижче номінального.
    7. Спади можуть включати
    8. a) спади напруги мережі
    9. b) порушення електропостачання.

Як правило, спад напруги триває лише декілька мілісекунд. Порушення електропостачання може тривати протягом невизначеного періоду часу.

Часто вплив цих коливань живлячої напруги важко класифікувати як проблеми електроживлення. Порушення електроживлення і перебої в електроживленні легко виявити завдяки їх тривалості. Проте коротші коливання напруги можуть викликати симптоми, які важко пов'язати з джерелом живлення. Викиди можуть приводити до виходу з ладу електронного устаткування, ушкоджуючи такі пристрої, як дисководи жорстких дисків і модеми. У інших випадках відбуватиметься тільки втрата даних. Спади живлячої напруги можуть приводити до раптового перезавантаження системи, оскільки воно сприймає їх як відключення живлячої напруги. Ці спотворення живлячої напруги порівняно легко виявити, оскільки, як правило, вони викликають мигання електроосвітлення в приміщенні.

У загальному випадку, якщо декілька компонентів виходять з ладу протягом короткого періоду часу або якщо компоненти виходять з ладу частіше, ніж зазвичай, це може служити вірною ознакою наявності проблем, пов'язаних з електроживленням. Аналогічно, часті безладні відмови комп'ютерів також можуть служити ознакою наявності проблем з електроживленням. Маючи підозру на присутність проблем нестійкого живлення необхідно підключити до електромережі пристрій стеження за напругою і залишити його протягом тривалого періоду часу. Ці пристрої контролюють напругу електроживлення, що поступає, і сигналізують про істотні його відхилення.

Засоби боротьби з проблемами в електроланцюзі

Пригнічувачі викидів

Недорогі фільтри ланцюга електроживлення, називані пригнічувачами викидів, ефективно справляються з «очищенням» «брудних» побутових електромереж. Ці пристрої пасивно фільтрують сигнал вхідної напруги живлення, згладжуючи його коливання. При виборі подавителя викидів необхідно враховувати два фактори:

    1. • Швидкість згладжування
    2. • Напруга, що згладжується.

 

Ці пристрої в деякій мірі захищають систему від пошкодження. Проте, великі відхилення живлячої напруги, такі як викиди, що виникають при відновленні електроживлення після його пропажі, все ж таки можуть приводити до значних втрат даних і пошкодження устаткування. У разі повного відключення або тривалого порушення електропостачання — якнайкращим захистом програм і даних служить блок безперебійного живлення (uninterruptible роwer sиррlу, UPS).

Блоки безперебійного живлення

Блоки безперебійного живлення — це засновані на батареях системи, які відстежують вхідну напругу електроживлення і активізуються при виникненні неприпустимих відхилень живлячої напруги. Часто термін UPS використовується для опису двох різних типів систем резервного живлення.

Перший тип систем — системи резервного живлення, а другий — дійсні блоки безперебійного живлення. Типовий блок безперебійного живлення показаний на мал. 3.9.

Резервна система живлення відстежує напругу, що поступає з вхідної мережі електроживлення, і чекає появи значних його відхилень. Батареї цієї системи виключені з ланцюга електроживлення і споживають від джерела змінного струму енергію, достатню тільки для їх заряджання. У разі перебою в подачі живлячої напруги система резервного живлення виявляє його і підключає вихід батарей до ланцюга інвертора, який перетворить напругу постійного струму батарей в напругу змінного струму, відповідну напрузі побутової електромережі. Як правило, це напруга електроживлення починає поступати на комп'ютер менш ніж через 10 мілісекунд.

У блоках безперебійного живлення батареї не відключені від ланцюга. Навпаки, і батареї, і перетворювач (конвертер) завжди підключені до виходу блоку безперебійного живлення. У разі перебою в електромережі перемикання виходу не потрібне. Просто батареї і конвертер продовжують працювати самостійно. Підключення блоку безперебійного живлення до системи.

 

 

У загальному випадку системи резервного живлення не забезпечують достатньо надійний захист від спадів і викидів напруги. Проте, вони містять додаткові ланцюги, що мінімізують такі відхилення. І навпроти, блок безперебійного живлення є виключно надійною системою підтримки заданої якості електроживлення. З огляду на те, що згаданий блок завжди включений між побутовою електромережею і комп'ютером, він може подавати в систему живлячу напругу постійної амплітуди.

Найбільш важливою характеристикою блоків безперебійного живлення є

1) вольт-амперна (ВА) характеристика. ВА-характеристика визначає здатність системи безперебійного електроживлення забезпечувати одночасну подачу даної напруги (В) і струму (А). Ця характеристика відрізняється від споживаної потужності (у Вт) пристрою, і ці дві характеристики не можуть використовуватися одна замість іншої.

2) Споживана потужність — добуток споживаних значень напруги і струму в кожен конкретний момент часу, що визначає споживану електроенергію.

ВА-характеристика використовується в системах змінного струму тому, що пікові значення напруги і струму наступають в різні моменти часу. Це явище називається зрушенням по фазі між напругою і струмом, і воно декілька ускладнює обчислення необхідної потужності електроживлення. У загальному випадку блок безперебійного живлення повинен забезпечувати вихідну потужність, яка перевищує потужність, споживану комп'ютером. Аналогічно, ВА- характеристика блоку безперебійного живлення повинна перевищувати показники, потрібні для комп'ютера.

Периферійні пристрої з високим енергоспоживанням, такі як лазерні принтери, не повинні підключатися безпосередньо до блоків безперебійного живлення, оскільки вони можуть їх перенавантажувати і в результаті приводити до втрат даних.

Ще одна важлива характеристика блоків безперебійного живлення — 3) тривалість інтервалу часу, протягом якого вони можуть забезпечувати електроживлення комп'ютера. Оскільки електроживлення цих систем здійснюється від батарей, для їх характеристики використовується параметр ємкості, що виражається в ампер-годинах. Ця система запису тривалості часу роботи співпадає з вживаною для характеристики автомобільних акумуляторів і інших систем, електроживлення яких здійснюється від батарей. Величина згаданого параметра обчислюється шляхом множення заданого значення струму, який батарея може забезпечувати протягом заданого періоду часу, на значення цього періоду часу. (Тобто батарея, яка здатна протягом однієї години забезпечувати подачу вихідного струму рівного 1.5 А, має ємність рівну 1.5 ампер-годинах.)

Головне завдання блоку безперебійного живлення полягає в забезпеченні роботи системи в умовах перебою електроживлення (зазвичай, протягом часу, достатнього для виконання стандартної процедури виключення системи).

[Оскільки в даному випадку електроживлення системи здійснюється від батареї, система не може працювати нескінченно довго. Тому до системи безперебійного електроживлення не слід підключати необов'язкові периферійні пристрої з високим енергоспоживанням, подібні до лазерних принтерів. Вельми маловірогідно, що у разі пропажі живлячої напруги дійсно доведеться друкувати що-небудь до завершення процедури виключення системи. Якщо блок безперебійного живлення використовується для підтримки працездатності важливої системи під час відсутності живлячої напруги, великий струм, споживаний лазерним принтером може істотно зменшити тривалість тимчасового інтервалу, протягом якого блок безперебійного живлення міг би підтримувати систему в робочому стані.]

Домашя робота:

С. р. № 3 «Засоби здійснення апаратурного контролю» Література -[4] – c. 190-208

Перейти в розділ 1 ->

скачать dle 11.0фильмы бесплатно