Огляд і тестування материнської плати ROG STRIX Z370-F GAMING: основа ігрової системи з Intel Coffee Lake

5 жовтня стало знаковою датою для шанувальників компанії Intel, адже саме в цей день стартував продаж нових процесорів сімейства Intel Coffe Lake, з одним з яких ми вже встигли познайомити вас у відповідному матеріалі. Також традиційно був анонсований новий набір системної логіки − Intel Z370.
Подробнее

Серия видеокарт AMD Radeon Pro 400 для создателей графического контента

Оказывается, компания AMD сумела выиграть очень престижный и наверняка прибыльный контракт на поставку своих профессиональных видеокарт серии AMD Radeon Pro 400 в ноутбуки Apple MacBook Pro 15 (2016). Поэтому официальный дебют этой линейки преднамеренно был согласован с анонсом самих ноутбуков.
Подробнее

Microsoft Surface Studio – 28” моноблок с видеокартой NVIDIA GeForce GTX 980M

Последние статистические данные показывают, что продажи планшетов линейки Microsoft Surface увеличились на 38%, в то время как продажи главного конкурента, линейки Apple iPad, упали на 9%. Продолжая активное наступление, в рамках ежегодного мероприятия Microsoft Surface Event представлен первый фирменный моноблок в этой линейке – Microsoft Surface Studio, который в первую очередь нацелен на дизайнеров, инженеров, аниматоров и прочих творческих личностей.
Подробнее

Выбор процессора. Осень 2016

Как правило, сборку классического десктопа или выбор готового решения начинают именно с центрального процессора, который во многом определяет функциональность и сферу применения компьютера. Сейчас на рынке полупроводниковых чипов с x86-архитектурой доминируют две компании – AMD и Intel. На первый взгляд может показаться, что тут ничего сложного: анализируем продуктовый ряд обеих компаний и выбираем нужную модель согласно кошельку и потребностям. Но некую путаницу вносит присутствие на рынке сразу нескольких разъемов CPU, чипов разных поколений и семейств у каждого из производителей. Масло в огонь подливают и фанаты той или иной компании. Одни уверенно твердят: «Лучше два быстрых ядра». Те им в ответ заявляют: «Восемь ядер всегда лучше». Как тут быть, кому верить? Конечно, можно самостоятельно изучить все материалы и тесты в соответствующем разделе нашего сайта и сделать финальные выводы.


Подробнее

Лабораторна робота № 14

«Діагностика компонентів системної плати»

Мета: виконати діагностування компонентів материнської плати за допомогою мультіметру.

Обладнання: ПК, кабель живлення, материнська плата.

Теоретичні відомості
Материнська плата (системна плата) – найголовніша і більша по розмірах плата в персональному комп'ютері. Саме на ній встановлюються або кріпляться всі основні складові частини комп'ютера: процесор, оперативна пам'ять, карти розширення і так далі. Материнська плата – складний пристрій, що складається з багатьох мікросхем і інших електронних компонентів, які відповідають за нормальну роботу комплектуючих та їх взаємодію між собою. Так само на самій материнській платі зазвичай розпаяні спеціальні контролери, що відповідають за з'єднання з різними периферійними пристроями (порти USB, PS/2 і тому подібне), підключення комп'ютера із зовнішнім світом (мережеві карти) або виведення аудіо-відео інформації (відеоадаптери, аудіокарти).

Для перевірки та діагностики компонентів материнської плати використовуються спеціальні універсальні пристрої з широкими можливостями по зняттю різних показників. Як приклад, можна навести мультіметр. За допомогою мультіметра можна вимірювати рівні напруги, знімати показники опору, справність діодів і т.д.
Виконання вимірювань мультіметром
Для виконання вимірювань значень опору мультіметр повинен фактично прикласти напругу до зовнішнього компоненту. Для цієї мети в мультіметрі використовується внутрішнє джерело. Його напруга прикладається до зовнішнього елементу (резистору або конденсатору) через схеми омметра. Мультіметр, коли він використовується для вимірювання опорів, перетворюєсться в омметр. Омметр має дуже високий внутрішній опір. Це значення опору визначається межею вимірювання, на яку встановлюється мультіметр. Чим вище межа вимірювання опорів, тим більше внутрішній опір мультіметра.

Опір

 

Шкала опору використовується для перевірки багатьох параметрів: наприклад, для вимірювання опору резисторів, виявлення несправних елементів із зниженим опором, для вимірювання зворотного опору діодів.
Мультіметр має 5 меж: це 200 Ом, 2 кОм, 20 кОм,  200 кОм, 2 мОм. Такі широкі межі практично повністю відповідають потребам середньостатистичного радіоаматора. Також можна перевірити електричний опір свого тіла. Неправильною установкою меж вимірювання опору мультіметр зіпсувати не можна.

Вимірювання опору

 

Щоб дізнатися опір резистора необхідно поставити перемикач на нижню межу вимірювання опору (200 Ом), якщо на екрані як була, так і залишилася одиниця, означає опір резистора більше, ніж дозволяє вимірювати цю межу. Переходимо на наступне ділення, і так далі, до тих пір, поки мультіметр  не видасть нормальну інформацію.

Постійна напруга

 

В процесі вимірювання напруги потрібно бути гранично уважним і акуратним, щоб не переплутати межу вимірювання і нічого не закоротити. Якщо при вимірюванні напруги 300–400 В випадково поставити межу 200 мВ, то прилад може згоріти.

Змінна напруга

 

Шкала вимірювання змінної напруги має дві шкали напруги: 200 В, 750 В.

Вимірювання змінної напруги

 

Для прикладу можна поміряти напругу в електричній мережі 220 В. При цьому потрібно бути дуже акуратним, щоб не влаштувати коротке замикання і не схопитися за оголену частину щупа.

Тестування напівпровідникових діодів

 

Перевірка діодів за допомогою цифрового мультіметра (ЦММ) проводиться в режимі їх тестування. При цьому, якщо діод справний, на дисплеї відображається напруга на р- n переході при вимірюванні в прямому напрямі або у зворотньому напрямі. Величина прямої напруги на переході для кремнієвих діодів складає 0,5...0,8 В, для германієвих — 0,2...0,4 В. При перевірці діода за допомогою ЦММ в режимі вимірювання опору при перевірці справного діода зазвичай спостерігається розрив як в прямому, так і у зворотному напрямі через те, що напруга на клемах мультіметра недостатня для того, щоб перехід відкрився.

Тестування транзисторів

 

Загалом тестування транзисторів аналогічно тестуванню діодів, оскільки саму структуру транзистора p - n -р або п-р-п можна при перевірці представити як два діоди , із сполученими разом або виводами катода, або анода, що є виведенням бази транзистора. При тестуванні ЦММ пряма напруга на переході справного транзистора складе 0,45...0,9 В.

 

Вихід конденсатора з ладу

Є три основні шляхи виходу конденсатора з ладу. По-перше, конденсатор може мати обрив. Це означає, що один вивід або навіть два виводи можуть відірватися від обкладань конденсатора. Схема стає такою, начебто не було абсолютно ніякого електричного з'єднання.
Інший вид відмови конденсатора - коли він замикається накоротко. При такому типі несправності обкладання конденсатора торкаються або замикаються накоротко якимсь іншим чином. Коротке замикання - це з'єднання з дуже незначним опором, і ефект такий же, неначебто два виведення конденсатора були сполучені безпосередньо один з одним.
Конденсатор може відмовити також через витік, що утворився. Такий витік відбувається унаслідок опору, що з'явився між обкладинками конденсатора. Це виявляється в тому, що здається, ніби конденсатор має деякий опір, підключений до нього паралельно.
Короткі замикання, обриви і витоки можуть визначатися за допомогою мультіметра (перемкнутого в режим вимірювання опорів, тобто мультіметр  при цьому використовується як омметр).

Перевірка конденсатора

Для перевірки конденсатора необхідно з'єднати його виводи паралельно з вимірювальними виводами мультіметра і зміряти опір конденсатора. Коротке замикання конденсатора виявляється по дуже низькому значенню опору. Обрив виявляється по всякій відсутності вимірювання з боку мультіметра. Витік виявляється по деякому певному значенню опору. У тому випадку, коли мультіметр  "бачить" обрив в схемі, він зазвичай індукує одиницю в найлівішому розряді на рідкокристалічному дисплеї.

 

Хід роботи

  1. 1. Виконати вимірювання значень напруги компонентів материнської плати та записати значення напруги у таблицю:

 

Компонент

Reset

Power_ON

Роз’єму ОП

Напруга

 

 

 

 

  1. 2. Виконати вимірювання значень опору портів USB на материнській платі, записати дані у таблицю:

 

 

Провід

Загальний провід

Лінія даних D+USB

Лінія даних      D-USB

Лінія живлення

Опір, Ом

 

 

 

 

 

  1. 3. Виміряти падіння напруги (режим перевірки діодів)  на конденсаторах материнської плати, записати значення у звіт, зробити висновки про справність конденсаторів.
  2. 4. Виміряти опір транзисторів материнської плати.
  3. 5. Дати відповіді на контрольні питання.
  4. 6. Зробити висновки.

 

Контрольні питання:

  1. 1. Написати, за допомогою яких пристроїв можна виконати тестування справності компонентів материнської плати, які їх можливості та правила використання.

 

Подробнее

Лабораторна робота № 13

«Діагностика блоків живлення»

Мета: виконати діагностування блоку живлення програмними та апаратними засобами.

Обладнання: ПК, блок живлення, мережевий фільтр, кабель живлення.

Теоретичні відомості

Проблеми у роботі блоків живлення (БЖ), які можуть виникнути з тих чи інших причин, потребують особливих заходів діагностики та ремонту або навіть повної заміни блоку живлення. Тому ці несправності умовно можна поділити на такі рівні:

 

  • • поломки легкої тяжкості;
  • • поломки середньої тяжкості;
  • • складні поломки.

 

Поломки легкої та середньої тяжкості можуть включати в себе:

1. Комп'ютер періодично перезавантажується. Це можливо при несправності деяких інших вузлів комп'ютера (наприклад материнської плати), може бути наслідком некоректної роботи встановленого програмного забезпечення або проявом діяльності вірусів, проте в більшості випадків такі симптоми означають вихід з ладу блоку живлення. В основному при даній несправності потрібний ремонт фільтрів блоку випрямляча БП (конденсатори, індуктивності).

2. Комп'ютер працює, але вентилятор (кулер) БЖ не обертається. Можливі несправності: вихід з ладу самого кулера, вихід з ладу схеми живлення кулера (за наявності системи w/noise killer). Даний БЖ використовувати для подальшої роботи не можна – дорожча поломка просто гарантована.

3. Комп'ютер працює, але дуже шумить при роботі вентилятор блоку живлення.

4. Блок живлення не запускається, кулер не обертається. Подальший рецепт діагностики включає в себе:

  • • Від'єднати роз'єми блоку живлення від всіх пристроїв в комп'ютері, і взяти в руки основний (великий) роз'єм, який йде до материнської плати.
  • • За допомогою пінцета, скріпки і тому подібне закоротити контакти 14 (зелений дріт, іноді сірий) з будь-яким з контактів 13, 15, 15 (чорні дроти) і включити БЖ в мережу.
  • • Якщо блок живлення запускається, то в 90% випадків поломка не в ньому. Ще залишилися 10% випадків, коли БЖ видає недостатню напругу живлення.

  • Складні поломки для свого усунення потребують розбирання блоку та тестування його складових компонентів для визначення несправних частин та їх заміни, якщо це економічно та технічно доцільно. До помилок цього типу відносяться:


    1. Автогенератор. Автогенератор забезпечує як внутрішнє живлення БЖ, так і видає живлення чергового режиму на материнську плату. Даний вузол працює завжди, навіть при вимкненому комп'ютері. Тому старіння його деталей відбувається швидше, ніж в інших вузлах БЖ. Найгірше – згорання або замикання витків трансформатора автогенератора. Якщо решта всіх елементів даного вузла широко застосовується в різній техніці, і здійснити заміну зазвичай нескладно, то трансформатори індивідуальні для кожного типу блоків живлення.
    2. Блок випрямляння і його фільтри. Для отримання якісної напруги застосовуються як звичайні високочастотні діоди, так і діоди Шотки, які мають менші втрати. Струми випрямляння досить значні – порядку 15-45А. Без додаткового тепловідводу (радіатора) і примусового охолоджування (кулера) відбудеться тепловий пробій цих діодів. Одними з елементів фільтрів є електролітичні конденсатори. При втраті або зменшенні їх ємкості контролер живлення (ШІМ, широко-імпульсний модулятор) це сприймає як збільшення навантаження (адже вихідна напруга зменшилася), і підвищує вихідну напругу. Така поломка може викликати, в кращому разі, відхід блоку живлення в захист, в гіршому – вибух або розгерметизацію конденсаторів, що часто спричиняє за собою згорання інших вузлів комп'ютера.
    3. Підсилювач потужності. Підсилювач потужності є основною частиною інвертора напруги. Напруга електричної мережі спочатку вирівнюється, а потім перетворюється у високочастотні коливання. Ключами в перетворенні є один або два транзистори. Вся споживана комп'ютером потужність проходить через ці транзистори, плюс внутрішні втрати. Звідси і достатньо частий вихід їх з ладу.
    4. Контролер живлення – основна керуюча мікросхема БЖ. Від її коректної роботи залежить вся робота блоку живлення. Відповідно, вона вимагає свого якісного живлення. Інакше – заміна ШІМ.
    5. Монтаж, паяння. При недостатньо якісному монтажі, при застосуванні неякісного припою, флюсу відбуваються місцеві (локальні) розігрівання контактів. Це спричиняє за собою прискорення окислювального процесу, збільшення нагріву, підвищення вірогідності виходу з ладу будь-яких вузлів БЖ. Даною несправністю «відрізняються» зазвичай відносно недорогі БЖ.

Хід роботи

  1. 1. Запустити програму HWMonitor і через дві-три хвилини записати значення у таблицю виду:

 

 

Value

Min

Max

CPU VCore

 

 

 

AUX

 

 

 

+3.3 V

 

 

 

+5 V

 

 

 

+12V

 

 

 

  1. 2. Запустити програму Everest, відкрити розділ Компьютер і вибрати  пункт Датчик у сусідньому вікні висвітиться інформація про систему, її необхідно записати у таблицю виду:

 

Показник

Значення напруги, В

Відхилення, %

Ядро ЦП

 

-

AUX

 

-

+3.3 V

 

+5 V

 

+12 V

 

-12 V

 

-5 V

 

+5 V (резерв)

 

-

Батарея VBAT

 

-

 

Відхилення значень напруги вираховуємо відповідно для напруг: +3.3 V, +5 V, +12 V, -5 V, -12 V за формулою

  1. 3. Зняти блок живлення з корпусу ПК та замкнути зелений дріт роз’єму живлення материнської плати Power_OK із будь-яким чорним дротом цього ж роз’єму. Після цього увімкнути БЖ у мережу. Якщо кулер блоку живлення запустився, то слід зняти показники напруги дротів роз’єму для живлення жорсткого диску, та дротів роз’єму для живлення материнської плати. У звіті вказати дріт та значення напруги. Порівняти ці значення з номінальними. Вимкнути подачу електроструму на БЖ.
  2. 4. Зняти захисну кришку з блоку живлення. У звіті описати складові частини, розміщені у БЖ. Виконати візуальний огляд конденсаторів та запобіжника. Мультиметром зняти показники опору на запобіжнику та на конденсаторах. Записати дані у таблицю виду:

 

Частина БЖ

Опір, Ом

Падіння напруги, В

Запобіжник

 

 

Транзистор1

 

 

Транзистор2

 

 

 

 

 

  1. 5. Дати відповідь на контрольні питання.
  2. 6. Зробити висновки.

 

Контрольні питання:

  1. 1. Описати, які існують несправності БЖ за рівнем складності.
  2. 2. Написати, які дії з ремонту БЖ необхідно виконати при самостійному перезавантаженні ПК.
  3. 3. Написати, як вирішується проблема несправного кулера у блоці живлення.
  4. 4. Написати, як можна перевірити БЖ на несправність блокування його роботи іншим несправним пристроєм у системі.
  5. 5. Написати, яке призначення автогенератора у БЖ.
  6. 6. Аргументуйте необхідність наявності охолоджувальної системи (радіатор, кулер) у БЖ.
  7. 7. Дати визначення ШІМ.

 

Подробнее

Лабораторна робота № 12

«Діагностика відеосистеми. Діагностика аудіосистеми»

Мета: ознайомитись з різними програмами тестування відеосистеми, виконати різні тести.

Обладнання: ПК, програми тестування відеосистеми.

Теоретичні відомості

 

Загальна перевірка  відеосистеми

Під час початкового завантаження системи в режимі DOS перевіряється інформація BIOS про тип відеодисплея, що відображається на екрані. Значення, що зберігаються в CMOS-памяти, повинні в точності відображати тип встановленого в системі монітора. Інакше відбудеться помилка. Доступ до цих значень з метою їх зміни можна отримати, одночасно натиснувши клавіші Ctrl і Del (або яку-небудь іншу комбінацію клавіш) під час виконання процедури початкового завантаження.
При виникненні проблем з відео компонентами можна використати програму діагностики, яка виконує набір тестів відео компонентів, або запустити функцію Video Tests (Перевірка відеосистеми) програми діагностики і виконати еквівалент функції All Tests (Всі перевірки).
При виконанні перевірки треба звернути увагу на всі помилки, вказані в результаті виконання тестів. Якщо тести указують на присутність помилки якого-небудь одного типу, можна зробити які-небудь дії з її усунення.

 

Діагностика проблем, пов'язаних з монітором

Перший крок за визначенням монітора як джерело виникнення проблеми — заміна його на завідомо справний пристрій. Якщо замінюючий монітор працює, значить, проблема викликана старим монітором.
Подібно до клавіатури, монітор легко замінити, оскільки він є зовнішнім по відношенню до системи. Якщо проблема виявляється у вигляді темного екрану, слід від'єднати сигнальний кабель монітора від плати відеоадаптера. Якщо растр з'явиться на екрані монітора, то проблема пов'язана з відеоадаптером.
В першу чергу можна перевірити такі очевидні елементи, як надійність підключення шнура живлення і включений стан вимикача живлення монітора, переконатися, що зовнішні регулятори яскравості і контрастності не виведені в крайні положення.

 

Перевірка програмного забезпечення звукової плати

Багато діагностичних пакетів володіють функціями перевірки звукових плат і інших компонентів мультимедіа. Неполадки в звуковій платі не повинні перешкоджати завантаженню програми діагностики, тому слід вибрати в цій програмі еквівалент функції All Tests (Всі перевірки). Виконати також перевірку з метою з'ясування того, чи не викликана проблема наявністю конфліктів адресації (IRQ або DMA). Якщо такі конфлікти існують, необхідно змінити параметри конфігурації компонентів системи, щоб усунути всі конфлікти.
Перевірити, чи працює програма в середовищі DOS. Якщо так, то, можливо, вона не взмозі виводити звук в середовищі Windows.

 

Перевірити також правильність установки драйвера звукового пристрою на вкладці Device Manager панелі управління і відповідність його параметрів настройки параметрам, вказаним компанією-виготівником звукової плати. Якщо драйвери відсутні або вибрані неправильно, додайте їх в систему за допомогою майстра Add/Remove Hardware (Установка устаткування) панелі управління.
Якщо драйвер не встановлений або встановлений неправильно, додайте коректний драйвер із списку Available Drivers (Доступні пристрої). Якщо потрібний драйвер в списку відсутній, то слід переустановити його з диска, що поставляється компанією-виготівником плати, або отримати з інших джерел.

 

Перевірка апаратного забезпечення звукової плати

Якщо конфігурація звукової плати встановлена правильно і конфігурація програмного забезпечення їй відповідає, за наявності проблем із звуком слід перевірити звукову плату і динаміки. Більшість цих перевірок гранично прості. Перш за все, слід перевірити підключення динаміків в порт динаміка. Не так вже рідко динаміки помилково виявляються включеними в гніздо MIC (мікрофон) звукової плати.

 

 

Програми для тестування відеосистеми

GLInfo
Ця невелика утиліта дозволяє побачити можливості встановленого в системі OpenGL драйвера до найдрібніших подробиць. GLInfo показує список всіх підтримуваних розширень OpenGL і так далі. Дозволяє зберегти звіт в текстовому файлі.

 

Particle Fury
Ця програма тестує продуктивність системної пам'яті, використовуючи інтерфейс OpenGL. Під час тестування показується кількість кадрів в секунду, поточне значення Кб/сек, середнє значення, і пікове значення.

GL_EXT_reme
Ця невелика програма тестує роботу відеосистеми в OpenGL. А саме, проводяться тести overdraw, fillrate, T&L, і так далі. Після закінчення тестування результати записуються в текстовий файл.

GLClock
Ця програма виводить тривимірний годинник, що показує поточний час! При цьому показується кількість кадрів в секунду. Робота відбувається через OpenGL. Також існує можливість протестувати можливості і швидкість роботи відеосистеми, використовуючи цей самий годинник, за допомогою утиліти GLClockMark. А за допомогою іншої утиліти можна поставити годинник як скринсейвера.

TreeMark
Один з перших тестів для відеокарт що використовує технологію T&L.

Відеотестер (VideoTester) - програма для тестування і визначення продуктивності відеокарт за допомогою бібліотеки DIRECTX.
Дана програма допоможе оцінити можливості відеокарти і 3D прискорювача, а також виявити вплив драйвера відеокарти на продуктивність.
У вікні результатів програми можна побачити результати продуктивності інших відеокарт.

 

Хід роботи

 

    1. 1. Завантажити програму GLInfo.

У звіт записати дані про відео карту у вигляді
Vendor:
Render:
Version:
Max. viewport size:
Max. texture size:
Auxiliary buffers:
Subpixel precision bits:
Max. display list nesting:
Max. evaluator order:
Max. pixel map table size:
Max. lights:

    1. 2. Завантажити програму Particle Fury. Виконати тестування протягом 2-ох хвилин, використовуючи клавіші:  B, C, F, R, N. У звіт записати значення отримані при тестуванні (Наприклад: значення1 particles, значення2 FPS, значення3 Kp/sec, [Avg: значення4 Kp/sec] [Peak: значення5 Kp/sec].
    2. 3. Завантажити програму GL_EXT_reme. Виконати тестування протягом у повно екранному режимі. У звіт записати значення параметрів відеосистеми:
    3.  

Overdraw factor 3, back to front:   fps
Overdraw factor 3, front to back:   fps
Overdraw factor 3, random order:   fps

Overdraw factor 8, back to front:   fps
Overdraw factor 8, front to back:   fps
Overdraw factor 8, random order:    fps

Pixel fillrate:   MegaPixels / s
Texel fillrate:  MegaTexels / s

One  1024x1024x32 texture:    fps
Four 1024x1024x32 textures:   fps

    1. 4. Завантажити програму GLClock. У звіт записати значення параметрів відео системи (Значення1 FPS, Значення2 Ktps).
    2. 5. Завантажити програму TreeMark. Виконати тестування, змінюючи параметри за допомогою миші. У звіті зробити висновки щодо роботи відео системи при мінімальних та максимальних значеннях параметрів.
    3. 6. Завантажити програму ВидеоТестер. Встановити значення параметрів тестування в режим: Полное тестирование. Натиснути клавішу Тестирование. Після завершення всіх тестів натиснути клавішу Результаты. Встановити значення перемикача "Ускорение" в положення Аппаратное. У звіт записати значення та місце, яке посів ваш ПК. Встановити значення перемикача "Ускорение" в положення Программное. У звіт записати значення та місце, яке посів ваш ПК.
    4. 7. Дати відповідь на контрольні питання.
    5. 8. Зробити висновки.

 

 

Контрольні питання:

  1. 1. Написати, як можна змінити параметри початкового тестування відео системи.
  2. 2. Описати проблеми у роботі моніторів та способи їх виявлення.
  3. 3. Перечислити типові симптоми несправностей аудіо системи.
  4. 4. Перечислити використані програми тестування відео системи. Описати призначення та можливості цих програм.

 

Подробнее

Лабораторна робота № 11

«Діагностика пристроїв вводу-виводу інформації. Діагностика інтерфейсів вводу-виводу»

Мета: виконати тестування портів введення-виведення та пристроїв введення інформації. Зробити висновки щодо справності цих пристроїв.

Обладнання: ПК, диск HirenS_BootCD, програма Microsoft Virtual PC.

Теоретичні відомості

 

Клавіатура

 

Клавіатура —  пристрій введення/виведення, який підтримується безпосередньо системною платою. При виявленні пов'язаних з клавіатурою проблем потрібно буде перевірити тільки три елементи: клавіатуру, системну плату і драйвер клавіатури. Найбільш загальний спосіб визначення пов'язаних з клавіатурою проблем — спостереження за індикаторами NumLock і ScrollLock клавіатури під час процесу початкового завантаження. Вони повинні мигати, коли система робить спроби ініціалізувати клавіатуру.

 

Виявлення проблем, пов'язаних з клавіатурою

 

Більша частина ланцюгів, пов'язаних з клавіатурою комп'ютера, розміщена в самій клавіатурі. Проте, частина схеми інтерфейсу клавіатури розташовується на системній платі. Тому дії з локалізації пов'язаних з клавіатурою проблем зазвичай обмежуються самою клавіатурою, її сполучним кабелем і системною платою.

 

Така конструкція робить локалізацію пов'язаних з клавіатурою проблем порівняно простою. Достатньо перевірити клавіатуру і системну плату.

 

З відмовами клавіатури пов'язані наступні типові симптоми:

 

  • • При введенні з клавіатури на екрані не з'являється жоден з символів.
  • • Деякі клавіші працюють, деякі - ні.
  • • Відображається повідомлення про помилку Keyboard Is LockedUnlock It (Клавіатура заблокована - розблокуйте її).
  • • Відображається повідомлення про помилку KB/Interface ErrorKeyboard Test Failure (Помилка клавіатури/інтерфейсу - помилка перевірки клавіатури).
  • • Під час початкового завантаження видасться звуковий сигнал, що складається з 6 коротких гудків.
  • • Відображаються невірні символи.
  • • Відображається IBM-сумісний код помилки 301.

 

Частота виведення визначає швидкість по­вторения символів, а час затримки — час, на протязі котрого клавіша повинна утримуватися, перш ніж буде виконано дію з введення.

 

Типова частота введення складає 6 символів в секунду. Час затримки зазвичай встановлюється рівним 250 мілісекундам.

 

Перевірка апаратної частини клавіатури

 

Якщо є підозра в наявності апаратної проблеми, спочатку необхідно переконатися, що саме клавіатура є причиною її виникнення (це достатньо просте завдання). Оскільки клавіатура є зовнішнім блоком, що відключається,  і є недорогим, достатньо легко замінити її на справний пристрій.

 

Якщо нова клавіатура працює коректно, слід виконати відповідне обслуговування несправної клавіатури. Зніміть задню кришку клавіатури і перевірте наявність і справність запобіжника в ланцюзі живлення +5 В. Відключення або підключення клавіатури, оснащеної подібним запобіжником, при включеній напрузі живлення може привести до її відмови. За наявності запобіжника просто замінити його запобіжником цього ж типу з таким же номінальним значенням струму.

 

Виявлення проблем, пов'язаних з мишею

 

При виявленні проблем, пов'язаних з мишею, спочатку слід спробувати вирішити проблему на рівні конфігурації, потім на рівні програмного забезпечення — включаючи рівень командного рядка, рівень Windows і додатків — і, на завершення, на апаратному рівні.

 

Перевірка апаратного забезпечення миші

 

Якщо перемикач роботи з 2/3-кнопочной мишею і параметри настройки драйвера вірні, слід розділити ланцюг порту на дві частини. Для більшості систем це означає відділення миші від  порту. Для перевірки електронної схеми миші досить замінити мишу на справний пристрій.

 

Якщо замінена миша працює, перша миша, швидше за все, несправна. Якщо електронна схема миші працює некоректно, для виконання її ремонту доступні декілька можливостей.

 

Якщо і нова миша не працює, мабуть, що електронна схема миші працює правильно. В цьому випадку причиною виникнення проблеми повинні бути драйвер або апаратне забезпечення порту.

 

Перевірка порту USB

 

Периферійні пристрої практично будь-якого типу можна підключити до  комп'ютера через порт USB (універсальна послідовна шина), тому пов'язані з портами USB проблеми можуть вирішуватися на трьох основних рівнях:

 

•    На рівні пристрою USB
•    На рівні контролера USB
•    На рівні драйверів USB

 

Перш за все, слід перевірити екран настройки CMOS, переконавшись, що функція USB активізована.

 

Якщо ця функція активізована у Вios, перевірте діалогове вікно Control Panel/System/Device Manager на предмет відображення в нім контроллера USB.

 

Якщо в діалоговому вікні Device Manager контроллер не відображається або поряд з контроллером відображається жовта мітка попередження, можливо, BIOS системи застаріла. Зв'яжіться з компанією-виготівником BIOS з метою отримання модернізованої копії BIOS.

 

Якщо пристрій USB не встановлюється автоматично, можливо, для цього пристрою були завантажені конфліктуючі драйвери. В цьому випадку їх, швидше за все, доведеться видалити.

 

Хід роботи

    • 1. Завантажити програму Microsoft Virtual PC.
    • 2. Запустити віртуальну машину та у верхньому меню вибрати (CD?CaptureISOImage) після чого відкрити файл-образ HBCD_10.0.iso.
      1. 3. Завантажитись з файлу-образу HBCD_10.0.iso та вибрати пункт меню Hirens’s BootCD v10.0… та натиснути клавішу Enter.
      2. 4. Послідовно вибрати пункти меню  5. Тесты…    3.PC-Check 6.05 для завантаження програми.
    5. В головному меню програми (MAIN MENU) вибрати (тести для діагностування) Advanced Diagnostic Tests.

 

 

      6. Для виконання лабораторної роботи знадобляться такі пункти:

 

a)  Serial Ports                                      b) Parallel Ports
c) ATA                                                     d) Keyboard
e) Mouse.

    1. 7. Виконати тестування послідовних портів та записати отримані результати у таблицю (Run All Serial Port Tests)

 

Параметр

Його значення

Serial Port

 

Interrupt Level

 

I/O Base

 

Port Type

 

IRQ Test

 

Line Control Test

 

Handshake Test

 

Loopback Test

 

Internal FIFO Test

 

Internal Loopback Test

 

 

    1. 8. Виконати тестування паралельного порту та записати отримані результати у таблицю (Run All Parallel Port Tests)

 

Параметр

Його значення

Parallel Port

 

I/O Base Address

 

Loopback Type

 

Interrupt Level

 

Controller Test

 

Status Port Test

 

IRQ Test

 

 

    • 9. Виконати тестування клавіатури (вибрати тип клавіатури Windows 108/109 Key (Uk) ). Виконати перший тест клавіатури та записати коди клавіш у таблицю.

 

Клавіша

1

2

3

9

Enter

Esc

Z

V

M

Caps Lock

Space

Tab

Num Lock

Код

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Для виходу з цього тесту необхідно натиснути послідовно клавіші:  

Esc ? Esc? Y ? N

 

 

    1. 10. Виконати тестування миші (всі тести повинні бути зі статусом Passed). Записати результати тестування у таблицю:

 

Параметр

Його значення

Mouse Type

 

Button Mode

 

Interrupt Level

 

Driver Level

 

Entry Vector

 

 

    1. 11. Дати відповідь на контрольні питання.
    2. 12. Зробити висновки.

 

Контрольні питання:

  1. 1. Назвати 3-ри елементи, які перевіряються при виникненні несправностей клавіатури
  2. 2. Написати, як визначається справність клавіатури під час її ініціалізації.
  3. 3. Перечислити типові симптоми несправностей клавіатури.
  4. 4. Дати визначення Частоти виведення символів та часу затримки.
  5. 5. Описати кроки усунення несправностей апаратної частини клавіатури.
  6. 6. Перечислити рівні виникнення проблем, пов’язаних з мишею.
  7. 7. Написати, які існують помилки портів USB та назвати можливі шляхи їх усунення.
Подробнее

Лабораторна робота № 10 Частина II

«Використання "рятувального" диску»

Мета: ознайомитись з можливостями "рятувального" диску. Виконати перевірку жорсткого диску на помилки. Створити архів-образ жорсткого диску С:. Виконати скидання паролю на вхід у Windows XP.

Обладнання: ПК, диск Live CD,програма Microsoft Virtual PC.

Хід роботи

 

1. Вставити компакт-диск Live CD у дисковод і завантажити ОС "рятувального" диску.
2. Після завантаження запустити програму: меню Пуск ? Программы ? ERD Commander 2005 ? Выбор директории Windows. У вікні Обзор папок послідовно вибрати шлях Мой компьютер ?Локальный диск (С:) ?WINDOWS.
3. Запустити програму: меню Пуск ? Программы ? ERD Commander 2005 ? Утилиты ? Изменение пароля. У вікні програми натиснути клавішу Next, у вікні вибрати ім’я потрібного для входу користувача у випадаючому меню Account:, а у полях New Password: та Confirm Password: ввести пароль входу в ОС (придумати на свій розсуд одинаковий в обох полях!).
4. Перезавантажити віртуальну машину.
5. Витягти диск Live CD з дисководу (CD ? Release).
6. Увійти в ОС, використавши придуманий пароль.
7. Перезавантажити віртуальну машину.
8. Вставити компакт-диск Live CD у дисковод і завантажити ОС "рятувального" диску.
9. Запустити програму: меню Пуск ? Программы ? Взломщики ? Unpassword logon. У програмі вибрати шлях до системної папки Windows (C:\WINDOWS) та тип ОС Windows XP Pro, XP Home; натиснути клавішу Unpassword, OK, Выход.
10. Перезавантажити віртуальну машину.
11. Витягти диск Live CD з дисководу (CD ?Release…).
12. Завантажити ОС.

 

 

Контрольні питання:

1. Дати аргументовну відповідь, коли необхідне використання програми  Unpassword logon.

Подробнее

Лабораторна робота № 10 Частина I

«Використання "рятувального" диску»

Мета: ознайомитись з можливостями "рятувального" диску. Виконати перевірку жорсткого диску на помилки. Створити архів-образ жорсткого диску С:. Виконати скидання паролю на вхід у Windows XP.

Обладнання: ПК, диск Live CD.

Хід роботи

 

    1. Вставити компакт-диск Live CD у дисковод і завантажити ОС "рятувального" диску.
    2. Після завантаження ознайомитись з можливостями "рятувального" диску у меню Пуск?;Программы. Продивитись підменю з програмами для виконання різних дій на ПК.
    3. Запустити програму перевірки жорсткого диску: меню Пуск?;Программы Администрирование?;Проверка диска.
    4. У вікні програми Check Disk Utility (chkdsk) поставити 2-и галочки для виконання перевірки та виправлення помилок. Вибрати Логічний диск для перевірки у верхньому випадаючому меню та натиснути клавішу Старт.
    5. Після цього з'явиться вікно перевірки з результатами. Виконати перевірку усих Логічних дисків ПК. Результати перевірки записати у звіт у вигляді таблиці:

 

Логічний диск (Буква) Серійний номер Файлова система Виявлено помилок
С:


D:


E:


 

    6. Запустити програму для створення резервної копії розділів жорсткого диску: Пуск?;Утилиты для HDD?;Acronis True Image ES 9.5?;Acronis True Image ES.
    7. Вибрати команду Создать архив. У вікні програми прочитати функції та можливості даної програми, використати дану інформацію для відповіді на Контрольні питання.
    8. Натиснути клавішу Далее, встановити перемикач у положення Мой компьютер, натиснути клавішу Далее, у вікні вибору розділів встановити галочку напроти диску С:, натиснути клавішу Далее, клавішу Ок.
    9. У вікні вибору місця для збереження копії розділу вказати повний шлях та ввести ім'я архіву. (!Збереження виконати на Логічному диску D:, E:, F:). У звіті вказати повний шлях до збереженого архіву та його розмір.
    10. Поставити галочку напроти Создание полного архива, натиснути Далее, Далее, Далее, Приступить.
    11. Відповісти на контрольні питання.

 

Контрольні питання:

    1. Перечислити основні підменю з програмами Live CD диску.
    2. Написати, які основні можливості програми chkdsk.
    3. Розписати основні можливості, функції та призначення програми Acronis True Image ES.
    4. Перечислити, які параметри створення образу диску надає програма (ступені архівації …)
    5. Дати аргументовну відповідь, коли необхідне використання програми Acronis True Image ES.
Подробнее